Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest nowoczesnym sposobem na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń. Sposobem, który przystaje do obecnych energooszczędnych technologii budowania.
Rekuperacja polega na wyciąganiu z pomieszczeń zużytego powietrza i dostarczaniu świeżego.
W systemie rekuperacji powietrze w ruch wprawia rekuperator, a właściwie zamontowane w nim dwa wentylatory: nawiewny i wywiewny.
Przez ponad 8 miesięcy w roku, gdy wywiewane z pomieszczeń powietrze jest cieplejsze od powietrza zewnętrznego, rekuperator odzyskuje ciepło ze strumienia powietrza wewnętrznego.
Koszty montażu rekuperacji są uzależnione od:
- wielkości domu
- rodzaju pomieszczeń: ile łazienek, pokoi, garderób, etc.
- rodzaju i wielkości rekuperatora
- rodzaju instalacji wentylacyjnej: kanały stalowe czy nowoczesne przewody wykonane z wysokiej jakości plastyku, np. R-vent Flex System
Teoretycznie system rekuperacji w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym jest najprostszy, bo układ pomieszczeń na jednym poziomie i łatwy sposób zejścia do nich kanałami wentylacyjnymi znacznie upraszcza trasy prowadzenia instalacji.
W domach z piętrem, by właściwie zaprojektować i wykonać przejścia pomiędzy kondygnacjami z maksymalną optymalizacją prowadzenia kanałów, firma instalacyjna musi mieć więcej praktyki.
Na koszty montażu rekuperacji składa się:
- instalacja systemu rekuperacji – do wyboru są dwa rodzaje kanałów: tradycyjne stalowe o dużych średnicach i nowoczesne polietylenowe, które z łatwością można ukryć w konstrukcji wylewki, ścian czy sufitów
- rekuperator: najczęściej budownictwie mieszkaniowym, domach jednorodzinnych i wielorodzinnych stosuje się rekuperatory z wysokim odzyskiem ciepła – z wymiennikiem przeciwprądowym lub wymiennikiem obrotowym
- gruntowy wymiennik ciepła, jeżeli inwestor zamierza go dodać do systemu rekuperacji i czerpać darmową energię z wnętrza ziemi
Pamiętać należy, że rekuperację robi się ZAMIAST wentylacji grawitacyjnej i jeżeli fakt ten uwzględni się już na etapie projektu domu, nie buduje się wszystkich kanałów wentylacyjnych i w ten sposób ogranicza koszty.
Przy rekuperacji można również zrezygnować w niektórych miejscach z otwieranych okien, a dodatkowo także w żadnym z okien nie montuje się – koniecznych przy wentylacji grawitacyjnej – nawiewników. To są duże oszczędności na samych oknach, które w domu z rekuperacją muszą być maksymalnie szczelne.
formularz zapytanie ofertowe o koszty montażu rekuperacji