• Przejdź do treści
  • Skip to header right navigation
  • Skip to site footer
Synergia dla domu - pompy ciepła i fotowoltaika

Synergia dla domu

  • Wycena montażu
  • Pompa ciepła
  • Rekuperacja
  • Kontakt
Strona główna / Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem energii

Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem energii

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, to energooszczędna wymiana powietrza w domu.

Rekuperacja znacznie zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło, dzięki czemu dom potrzebuje mniej energii na ogrzewanie. Wymienia przy tym i filtruje nawiewane powietrze: zero smogu, zero strat na wentylacji.

W artykule:

  • W jaki sposób rekuperacja pomaga pompie ciepła
  • Wentylacja mechaniczna – kiedy ją zamontować
  • Sprawdź, ile kosztuje system rekuperacji
  • Jak właściwie działa rekuperacja
  • O braku wentylacji i jej skutkach

Dlaczego rekuperacja jest tak popularna?

Już ponad połowa inwestorów budujących dom deklaruje, że zamontuje w swoim domu rekuperację zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Dlaczego? Dlatego, że wentylacja grawitacyjna – gdy działa – powoduje ogromne straty energii. Z reguły jednak nie działa ona poprawnie przy szczelnych, ciepłych oknach.

W jaki sposób rekuperacja pomaga pompie ciepła?

Dobierając do budynku rodzaj i moc pompy ciepła, bierze się pod uwagę przede wszystkim zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Ciepło, czyli nieodnawialna energia pierwotna (EP), zużywana jest na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej w budynku.

Pomyśl o oszczędnościach na etapie projektowania (źródło: freepik.com)

Im to zapotrzebowanie niższe, tym budynek konsumuje mniej energii: jest tańszy w eksploatacji.

Oszczędności wynoszą nawet 20 kWh/(m²rok).

Myślisz o pompie ciepła? Pomyśl też o rekuperacji!

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest nowoczesnym sposobem na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń. Sposobem, który umożliwia efektywną wymianę powietrza zużytego na świeże bez jakichkolwiek strat energii.

Szacuje się, że rekuperacja w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, gdyby ta działała prawidłowo, oszczędza ponad 50% energii!

Dlatego dom z rekuperacją zamiast wentylacji grawitacyjnej, potrzebuje dużo mniej ciepła do utrzymania komfortowej temperatury w chłodnych miesiącach, gdy działa system grzewczy.

Gdzie są największe straty ciepła w budynku

Budując dom, warto zadbać o ograniczenie źródeł strat ciepła, które wpływają na zapotrzebowanie energetyczne budynku.

 
 
 
 
 
Straty ciepła w budynku
wentylacja*30 – 60%
ściany20 – 30%
okna15 – 25%
dach10 – 25%
grunt3 – 6%
*wentylacja grawitacyjna wspomagana nawiewnikami (inaczej nie działa), która projektowana jest w standardzie w budynkach

Są to straty głównie przez wentylację (największy udział), ale także przez ściany, okna, dach i przez grunt.

Ograniczenie to nabiera szczególnego znaczenia przy ogrzewaniu pompą ciepła. Bo chodzi nie tylko o to, jak najmniejszym kosztem wytworzyć ciepło, ale by także maksymalnie ograniczyć jego zużycie.

Straty ciepła w budynku z wentylacją grawitacyjną.

Wentylacja grawitacyjna nie rozumie się z pompą ciepła

Wentylacja grawitacyjna działa tylko w określonych warunkach zewnętrznych i przy określonych parametrach wewnętrznych (więcej na ten temat czytaj tu).

W przeważającej części roku, poza miesiącami zimowymi, do usunięcia powietrza przez kominy wentylacji grawitacyjnej nie dochodzi.

Jedynym sposobem wentylacji jest wtedy otwarcie okien, jednak z różnych powodów nie robimy tego często (przeciągi, insekty, nadmierne wychładzanie mieszkania, hałas z zewnątrz).

Więcej

W niewentylowanych pomieszczeniach oddycha bardzo zanieczyszczonym, bogatym w dwutlenek węgla i wilgoć powietrzem wewnętrznym.

Często nie wiemy nawet, że złe samopoczucie, ból i zawroty głowy, powracające alergie, nudności, senność czy zmęczenia – to właśnie skutek źle działającej wentylacji.

Nie bez powodów w krajach skandynawskich, szczególnie w Holandii, ale także w innych krajach Europy Zachodniej już dawno zdecydowano o tym, że wentylacja mechaniczna – również w domach jednorodzinnych – jest obowiązkowa.

Dzięki niej do pomieszczeń dostarczana jest w stałych cyklach i kontrolowanych ilościach odpowiednia ilość świeżego, zewnętrznego, ale przefiltrowanego powietrza, a wilgoć i zanieczyszczenia są usuwane.

Rekuperacja, oprócz obniżenia parametru zapotrzebowania budynku na ciepło, zapewnia także:

  • filtrację powietrza: oczyszczenie ze smogu, kurzu, zanieczyszczeń zewnętrznych nawiewanego powietrza,
  • możliwość nawilżania nawiewanego powietrza,
  • możliwość oczyszczania zaawansowanego na poziomie mikrobiologicznym: bakterie, wirusy, roztocza, alergeny,
  • możliwość podłączenia gruntowego wymiennika ciepła – GWC – które wykorzystując stałą temperaturę na głębokości 1,5 – 2 m w ziemi jeszcze bardziej podnosi sprawność systemu rekuperacji.

Wentylacja mechaniczna – kiedy ją zamontować

Rekuperację najlepiej zamontować w nowym budynku jeszcze przed tynkami, a nawet przed instalacją elektryczną.

Montaż rekuperacji jest możliwy także na innym etapie budowy, choć jest to nieco trudniejsze.

Możliwe jest także zamontowanie rekuperacji w domu już użytkowanym, zamieszkałym, choć wiąże się to wtedy z małym remontem… więcej

Sprawdź, ile kosztuje system rekuperacji

Inwestycja w montaż rekuperacji to inwestycja w oszczędności i komfort. Koszty zawsze obliczane są indywidualnie na podstawie rzutów każdej z kondygnacji i przekrojów budynku.

Jednak planując montaż rekuperacji należy liczyć się z inwestycją rzędu około 25 tys. zł. Cena ta jest już całkowita i uwzględnia absolutnie wszystko: fachową konsultację, dobór urządzeń i instalacji, montaż rekuperatora, dobór i montaż instalacji wentylacyjnej, sterowniki, uruchomienie systemu.

Więcej

Koszty montażu rekuperacji są uzależnione od:

  1. wielkości domu
  2. rodzaju pomieszczeń: ile łazienek, pokoi, garderób, etc.
  3. rodzaju i wielkości rekuperatora
  4. rodzaju instalacji wentylacyjnej: kanały stalowe czy nowoczesne przewody wykonane z wysokiej jakości plastyku, np. R-vent Flex System

Teoretycznie system rekuperacji w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym jest najprostszy, bo układ pomieszczeń na jednym poziomie i łatwy sposób zejścia do nich kanałami wentylacyjnymi znacznie upraszcza trasy prowadzenia instalacji.

W domach z piętrem, by właściwie zaprojektować i wykonać przejścia pomiędzy kondygnacjami z maksymalną optymalizacją prowadzenia kanałów, firma instalacyjna musi mieć więcej praktyki.

Co składa się na koszty montażu rekuperacji?

  • instalacja systemu rekuperacji – do wyboru są dwa rodzaje kanałów: tradycyjne stalowe o dużych średnicach i nowoczesne polietylenowe, które z łatwością można ukryć w konstrukcji wylewki, ścian czy sufitów
  • rekuperator: najczęściej budownictwie mieszkaniowym, domach jednorodzinnych i wielorodzinnych stosuje się rekuperatory z wysokim odzyskiem ciepła – z wymiennikiem przeciwprądowym lub wymiennikiem obrotowym
  • gruntowy wymiennik ciepła, jeżeli inwestor zamierza go dodać do systemu rekuperacji i czerpać darmową energię z wnętrza ziemi

Pamiętać należy, że rekuperację robi się ZAMIAST wentylacji grawitacyjnej i jeżeli fakt ten uwzględni się już na etapie projektu domu, nie buduje się wszystkich kanałów wentylacyjnych i w ten sposób ogranicza koszty.

Przy rekuperacji można również zrezygnować w niektórych miejscach z otwieranych okien, a dodatkowo także w żadnym z okien nie montuje się – koniecznych przy wentylacji grawitacyjnej – nawiewników. To są duże oszczędności na samych oknach, co warto wziąć pod uwagę.

Jak działa rekuperacja?

Powietrze zewnętrzne – dzięki specjalnemu otworowi w ścianie budynku zwanym czerpnią – zaciągane jest przez wentylator nawiewny w rekuperatorze.

Serce systemu rekuperacji – rekuperator

Po przejściu przez wymiennik ciepła w rekuperatorze (gdzie jest ogrzewane lub chłodzone) transportowane jest kanałami wentylacyjnymi i nawiewane do pokojów.

Więcej

Taka sama ilość powietrza jest wyciągana z pomieszczeń, za co odpowiada wentylator wyciągowy w rekuperatorze.

Z powietrza tego odzyskiwana jest energia w wymienniku ciepła rekuperatora, i przekazywana do powietrza nawiewanego.

Dzięki tej wymianie, w pomieszczeniach jest zawsze przyjemnie świeże i oczyszczone w filtrach rekuperatora powietrze.

Dzięki wymiennikowi ciepła, energia, która raz posłużyła do ogrzania powietrza, jest przekazywana do powietrza nawiewanego, dzięki czemu system grzewczy może pracować z dużo niższą mocą.

Na screenie powyżej: rekuperator pobiera powietrze o temperaturze zewnętrznej 3,6oC (CZERPNIA). Po przejściu przez rekuperator, powietrze zostało ogrzane energią odzyskaną z powietrza wyciąganego, do temperatury 20,5oC (NAWIEW),

Po co jest rekuperator

W systemie rekuperacji powietrze w ruch wprawia rekuperator, a właściwie zamontowane w nim dwa wentylatory: nawiewny i wywiewny.

Przez ponad 8 miesięcy w roku, gdy wywiewane z pomieszczeń powietrze jest cieplejsze od powietrza zewnętrznego, rekuperator odzyskuje ciepło ze strumienia powietrza wewnętrznego.

Więcej

W systemie rekuperacji powietrze w ruch wprawia rekuperator, a właściwie zamontowane w nim dwa wentylatory: nawiewny i wywiewny.

Przez ponad 8 miesięcy w roku, gdy wywiewane z pomieszczeń powietrze jest cieplejsze od powietrza zewnętrznego, rekuperator odzyskuje ciepło ze strumienia powietrza wewnętrznego.

Rekuperator to serce systemu rekuperacji. Podłączony do instalacji, czyli sieci kanałów wentylacyjnych, którymi transportowane jest powietrze w budynku stanowi system rekuperacji, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Rekuperację uważa się dzisiaj za nieodzowny element zdrowego, energooszczędnego domu budowanego w szczelnych, nowoczesnych i ciepłych technologiach gwarantujących minimalizację utraty ciepła.

Skutki źle działającej wentylacji w domu

Przeciętny człowiek na dobę potrzebuje około 1 kg pożywienia, 3 kg wody i … około 30 kg powietrza!

Powietrze, w odróżnieniu od wody i pożywienia, jest najsłabiej przez człowieka percepowane.

Dom bez wentylacji jest jak zamknięty słoik

Być może dlatego, że go nie widać, nie można nadać mu atrakcyjnej formy ani koloru, nie można go wypić, posmakować.

Jest jednak źródłem bardzo wielu informacji dla zmysłów człowieka. Jest także życiodajną substancją, a od jego jakości zależy samopoczucie i życie człowieka.

Więcej

Zanieczyszczone powietrze może być bardzo niebezpieczne, gdyż zawarte w powietrzu zanieczyszczenia smogowe – pył zawieszony, bakterie, wirusy, roztocza, pleśnie, grzyby oraz toksyny przedostają się do organizmu podczas oddychania i mogą być przyczyną powstawania wielu chorób.

Mogą być także źródłem bardzo złego samopoczucia, utratą chęci do jakiejkolwiek aktywności i życia.

90% przebywamy w pomieszczeniach

Współczesny mieszkaniec miasta ponad 90% swojego życia przebywa w pomieszczeniach. Powietrze pozostawia tam wiele do życzenia.

Pełne dwutlenku węgla, którego źródłem są ludzie, zanieczyszczone jest dodatkowo przez opary z klejów, farb, środków chemicznych i czyszczących, mebli i wykładzin.

Do tego dochodzi kurz, który jest doskonałym źródłem zakażeń, gdyż mikroorganizmy i wirusy przemieszczają się za pomocą jego cząsteczek.

Nie zapominajmy też o podwyższonej wilgotności, która przy braku dostatecznej wentylacji występuje niemal zawsze, co stanowi idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów, pleśni i grzybów.

Stąd już bardzo blisko do alergii, senności, bólu głowy, drażliwości, zmęczenia, przeziębień, chorób, bezsenności i całej listy innych dolegliwości.

Powietrze w pomieszczeniach jest 8-10 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Więcej o skutkach złej wentylacji.

3-osobowa rodzina na dobę wydziela 8-11 l wody
3-osobowa rodzina na dobę wydziela 8-11 l wody

Jedynym ratunkiem na pozbycie się zanieczyszczonego powietrza z domu jest działająca wentylacja, a wiec wymiana powietrza.

Można to robić poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Najczęściej jednak tego unikamy, szczególnie zimą, słusznie zresztą obawiając się podwyższonych rachunków za ogrzewanie.

Rozwiązaniem, które zapewnia wymianę powietrza przez całą dobę, bez strat energii, jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, rekuperacja.

Dobrze wykonana, z dobrym rekuperatorem, potrafi odzyskać nawet do 95% ciepła z powietrza wywiewanego.

Dodatkowo także system wyposażyć można w:

  • nawilżacz powietrza i specjalny wymiennik entalpiczny, który z powietrza wywiewanego odzyska wilgoć,
  • system antysmogowy ALPHAclear, który oczyści nawiewane powietrze na poziomie zaawansowanym, tj. z 99% smogu i alergenów więcej o oczyszczaniu powietrza

Dowiedz się więcej o rekuperacji

  • Nowoczesne szczelne budynki a powietrze
  • 22 powody, dla których warto mieć rekuperację

Copyright © 2023 · Synergia dla domu · Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.