Analizując poszczególne systemy grzewcze warto skupić się nie tylko na kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych, ale wziąć również pod uwagę komfort użytkowania i ekologiczność. Komfort i bezobsługowość z pewnością docenimy przez długie lata użytkowania domu, ekologiczność zaś to nie tylko moda, ale również świadome działanie w celu ochrony zasobów naturalnych i atmosfery naszej planety.
Mogłoby wydawać się, że pojedynczy dom jednorodzinny ma niewielki wpływ na ekologię, jednak w skali światowej, z trzech największych obszarów zużywających energię, to budownictwo zużywa jej najwięcej – ok. 40%.
W wykonywanych przez Synergię dla Domu instalacjach stosujemy kilka sposobów ogrzewania wybranych na podstawie poniższych kryteriów:
– ekonomiczność: stosujemy tylko ekonomiczne źródła energii, czyli takie, które nie są szczególnie kosztowne,
– wygoda: polecamy wygodne, bezobsługowe źródła energii, czyli takie, które nie wymagają dużego zaangażowania właściciela budynku w ich uzyskanie (poza jednorazowymi czynnościami związanymi ze zbudowaniem źródła) oraz minimalizują czynności związane z ich eksploatacją,
– ekologia: uważamy, że ekologia i ochrona środowiska, w którym żyjemy są bardzo ważne i polecamy takie źródła energii, które w ogóle nie zanieczyszczają i nie eksploatują naszej planety lub robią to w niewielkim stopniu; ekologia to nie tylko brak zanieczyszczania środowiska, ale również świadome zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE), do których dostęp jest nieograniczony w przeciwieństwie do źródeł nieodnawialnych (a więc dostępnych w ograniczonym czasie), np. kopalin (węgiel, olej opałowy, gaz ziemny, prąd uzyskiwany z elektrowni węglowych, gazowych lub atomowych).
Z uwagi na wszystkie powyższe zagadnienia najbardziej optymalnymi i rekomendowanymi przez Synergię dla Domu systemami grzewczym są pompy ciepła.