JAK WAŻNE JEST DOLNE ŹRÓDŁO W INSTALACJI gruntowej POMPY CIEPŁA
Jeśli już inwestor zdecyduje się na wybór gruntowej pompy ciepła, dobór prawidłowego dla budynku dolnego źródła ciepła pompy ciepła to sprawa kluczowa.
Źle dobrane, zaprojektowane i wykonane dolne źródło oznacza nieprawidłową pracę całego układu grzewczego, w skrajnych przypadkach układ ten może nie pracować wcale.
Dobór dolnego źródła powinien wynikać z kilku niezwykle istotnych danych. Należą do nich: zaprojektowana wielkość pompy ciepła, jakość gruntu, jego wilgotność i temperatura pracy górnego źródła oraz czas pracy pompy (wyrażony w h/rok). Bez rzetelnej wiedzy inżynierskiej, która wynika ze sporządzonego projektu ogrzewania, każda inna próba przybliżonego doboru parametrów dolnego źródła może skończyć się jego niedowymiarowaniem (dobraniem za krótkiego dolnego źródła) lub też przewymiarowaniem (dobraniem niepotrzebnie długiego dolnego źródła).

O ile w drugim przypadku spotka nas „tylko” konsekwencja finansowa, o tyle w przypadku niedowymiarowania długości dolnego źródła, cały system może pracować niepoprawnie (zgłaszać awarię) lub w skrajnych przypadkach może nawet nie pracować wcale.
Najczęstszymi problemami w pracy pompy ciepła to nie tyle praca samej pompy (bo urządzenie pracuje zazwyczaj prawidłowo), ale zbyt krótkie dolne źródło (bo jest przecież tańsze), niedoszkolona firma wiercąca, źle odpowietrzone dolne źródło, niezrównoważone przepływy na poszczególnych pętlach oraz ich nieprawidłowe ułożenie.
Warto pamiętać, że prawidłowy dobór dolnego źródła dla pompy ciepła może nastąpić tylko wtedy, kiedy dla określonego budynku znane będą pożądane parametry systemu grzewczego wynikające z projektu.
Wykonywanie pompy ciepła bez rzetelnych obliczeń inżynierskich zawierających się w projekcie jest jak gra na loterii: uda się, albo nie.