Pompa ciepła jest nowoczesnym, bardzo efektywnym, energooszczędnym urządzeniem grzewczym wykorzystującym ciepło skumulowane w otoczeniu pochodzące z promieniowania słonecznego.
Fot: materiały Daikin
Co to jest pompa ciepła
Pompa ciepła, wykorzystując i przetwarzając energię, zasila instalację grzewczą budynku oraz przygotowuje ciepłą wodę użytkową korzystając w znakomitej większości z odnawialnego źródła energii z otoczenia!
Pompa ciepła jest w stanie ogrzać cały dom oraz podgrzać dla niego gorącą wodę przez cały rok, również zimą.
Praca pompy ciepła jest komfortowo cicha, a pobór energii elektrycznej, którą wykorzystuje do zasilania i którą wspomaga się w okresach bardzo niskich temperatur zewnętrznych, jest niewielki.
Aż 75% ciepła w urządzeniu zasilanym z powietrza generowane jest ze źródła odnawialnego. 25% pochodzi ze sprężarki zasilanej przez prąd.
Jak działa pompa ciepła
Podstawowymi elementami urządzenia pompy ciepła jest:
- sprężarka
- skraplacz
- zawór rozprężny
- parownik
By lepiej zrozumieć, jak pracuje pompa ciepła i skąd pozyskuje energię, warto od początku pamiętać, że ciepło występuje również w bardzo niskiej temperaturze, aż do zera absolutnego -273,15 °C (0 K).
Dlatego niskie temperatury panujące w zimie nie są pompie ciepła straszne i nawet z nich jest ona w stanie pozyskać energię.
Mat.: Daikin
Urządzenie pompy ciepła wykorzystuje zjawiska fizyczne towarzyszące zmianom stanu skupienia oraz zjawisko sprężania i rozprężania gazów oraz związane z nimi zmiany temperatur.
Obecna w pompie ciecz, która krąży w jej wnętrzu, zwana czynnikiem roboczym, wrząc pod niskim ciśnieniem na zewnątrz budynku w niskiej temperaturze, pobiera tam ciepło. Wzrasta wtedy zarówno temperatura, jak i ciśnienie, a dzięki sprężarce czynnik zmienia postać na gazową.
Czynnik przekazywany jest następnie do skraplacza, w którym oddaje ciepło do instalacji. Czynnik, który jest teraz ciekły, przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie następuje gwałtowny spadek ciśnienia i temperatury. Cykl ten powtarza się.
Rodzaje pomp ciepła
Podział pomp ciepła odbywa się w zależności od rodzaju środowiska, z jakiego pompa ciepła pobiera energię.
Jeśli pompa ciepła energię pobiera z powietrza, mamy do czynienia z powietrzną pompą ciepła, jeśli dolnym źródłem zasilania jest woda (pompa taka wymaga głębokich odwiertów), pompa ciepła jest wodna.
W zależności też od źródła, z jakiego pobierana jest energia, urządzenie korzysta ze zjawiska aerotermii (jeśli energia pobierana jest z powietrza) lub o geotermii, jeżeli źródłem energii jest grunt.
Najbardziej popularnym i ekonomicznym rozwiązaniem, jest obecnie powietrzna pompa ciepła. Dlaczego?
Z uwagi na stosunkowo niskie koszty montażu i zakupu oraz bezpieczeństwo montażu. Instalacja powietrznej pompy ciepła zajmuje dużo mniej miejsca, jest dużo mniej skomplikowana i bardziej kompaktowa.
W przypadku pompy powietrznej mniejszy jest też zakres koniecznych do wykonania prac instalacyjnych, dlatego np. w przypadku termomodernizacji czy wymiany ogrzewania będzie to łatwiejsze do wdrożenia rozwiązanie w zamieszkałych budynkach.
W ramach powietrznych pomp ciepła wyróżnia się:
- pompy powietrzne typu split, które składają się z dwóch modułów – wewnętrznego i zewnętrznego, a skraplacz i pompa obiegowa umieszczone są w module na zewnątrz
- pompy powietrzne typu monoblock, które składają się z tylko jednego modułu montowanego przy zewnętrznej ścianie budynku na specjalnie do tego celu wymurowanym postumencie
Bez względu na popularność, powietrzna i gruntowa pompa ciepła to dwa zaawansowane technologicznie urządzenia, których udział w ogrzewaniu domów na całym świecie stale rośnie. Pozwalają one ogrzać budynek przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji.
W połączeniu z energooszczędnym systemem wentylacji (rekuperacją) i panelami fotowoltaicznymi, stanowią trójkę najważniejszych, najbardziej pożądanych instalacji nowoczesnego, mądrego i zdrowego domu.
pompa ciepła + rekuperacja + panele fotowoltaiczne = ciepły, tani w eksploatacji, nowoczesny i zdrowy dom
Pompy ciepła charakteryzują:
– bardzo niskie koszty eksploatacyjne
– stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne (w porównaniu np. do pieca gazowego, czy kotła na pelet)
– bezobsługowe, intuicyjne funkcjonowanie
– całkowite uniezależnienie się od cen dostawców gazu lub innych paliw
– brak konieczności montażu komina spalinowego (jeżeli dom z pompą ciepła będzie miał również rekuperację i nie będzie miał kominka, komina w tym domu nie będzie wcale)
– możliwość znacznego ograniczenia kosztów inwestycyjnych pompy ciepła przy montażu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
– bardzo wysoki komfort użytkowania
– stosunkowo szybki okres zwrotu
Ponieważ pompy ciepła to rozwiązania stosunkowo nowe i wciąż jeszcze zaliczają się do tzw. alternatywnych źródeł energii cieplnej, podchodzi się do nich z naturalną ostrożnością. Z tego też powodu tak ważne jest, by doradztwo i wykonawstwo powierzyć firmie, która potrafi dobrać dane rozwiązanie kierując się nie tylko własną – choćby najlepszą – intuicją, ale konkretnymi, inżynierskimi obliczeniami.
10 najważniejszych faktów o pompie ciepła
- jest w stanie samodzielnie ogrzać cały dom również zimą
- gwarantuje gorącą wodę użytkową dla gospodarstwa domowego przez cały rok
- działa niemal niezależnie od warunków temperaturowych powietrza zewnętrznego
- z otoczenia pozyskuje do 75% energii (resztę trzeba dostarczyć z energii elektrycznej)
- nie generuje spalin, ani żadnych innych zanieczyszczeń dla środowiska
- najlepiej współpracuje z niskotemperaturowym górnym źródłem ciepła, tj. wodnym ogrzewaniem płaszczyznowym (potocznie: podłogówką)
- tworzy duet doskonały z panelami fotowoltaicznymi, czyli układem wspomagania solarnego, które promieniowanie słoneczne przekształcają w energię elektryczną
- doskonale wpisuje się w ideę domu niskoenergetycznego, którego użytkowanie nie jest kosztowne i wykorzystuje naturalnie dostępne zasoby energii obecne w środowisku
- zapotrzebowanie na moc grzewczą pompy ciepła jest niższe, gdy zastosuje się energooszczędny sposób wentylowania budynków: wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperację, która odzyskuje ciepło z raz ogrzanego powietrza
-
przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery
Wybierz powietrzną pompę ciepła
Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje powietrze zewnętrzne jako źródło energii.
Ciepło to – podlegając licznym procesom w urządzeniu pompy ciepła – przekazywane jest do instalacji wodnej, która zasila cały układ wodny centralnego ogrzewania oraz podgrzewa wodę użytkową.
Powietrzna pompa ciepła De Ditrich Alezio S, materiały: De Ditrich.
Warto zapamiętać!
Nasilający się trend związany z coraz powszechniejszym wykorzystaniem pomp ciepła na całym świecie jako źródła ogrzewania budynków, przyczynia się do złagodzenia kryzysu i podniesienia bezpieczeństwa energetycznego nie mówiąc już o istotnej oszczędności energii i redukcji emisji dwutlenku węgla.